Sági - Süni Hobby Tenyészet

Az állatbarát különleges emberfajta. Nagylelkű, tele együttérzéssel, talán egy kissé könnyen válik szentimentálissá és a szíve akkora, mint a felhőtlen égbolt.


Ketrec / terrárium

A sünök tartása viszonylag egyszerű. Néhány dologra odafigyelve igazán kényelmes, és kellemes otthont varázsolhatunk kedvencünknek. A fő kérdés általában az, hogy ketrecet, vagy terráriumot válasszunk-e. Nos mindkettőnek megvannak az előnyei is, hátrányai is, de mindkettő megfelel a célnak. Ami egyaránt fontos mindkét esetben, hogy az alapterülete legalább 50x100cm, tehát kb. fél nm legyen. Magasság tekintetében a kapható ketrecek mérete általában megfelelő, terráriumnál pedig azt kell figyelembe venni, hogy milyen tereptárgyakat akarunk beletenni, tehát például a 28-30cm átmérőjű futókerék (a talpát ne felejtsük el beleszámolni!) elférjen. Általában 40 centiméteres magasság már megfelelő teret biztosít. Emeletes megoldásokat is lehet csinálni, de arra oda kell figyelni, hogy a sünök nem igazán foglalkoznak a magassággal, tehát a megvalósításnál törekedjünk arra, hogy egyszerre csak kicsiket tudjanak huppanni (például ne legyen olyan ketrec, ami két oldalt polcos, középen pedig teljes magasságban üres).

Előnyök és hátrányok:

Ketrec: Általában könnyebb mozgatni, könnyebb a takarítása is. Készen lehet venni, rendszerint olcsóbb megoldás az azonos méretű terráriumnál. Emelet behelyezése a rácsok miatt könnyebb, esetleg néhány kiegészítő rögzítése is egyszerűbb lehet. Hátránya, hogy „nyitottsága” miatt könnyebben száll belőle a por, a friss nagydolog szaga is egy darabig érezhető, illetve ha kedvenceink kiöntik a vizet a macskaalomra vagy forgácsra, annak igencsak hamar hírét vesszük szintén a gyors szagterjedés miatt. A nagy levegőáramlás hátránya az is lehet, hogy amikor hideg van, akkor egy szellőztetés esetén szinte azonnal bekerül a hideg levegő is a ketrecbe. Ez persze önmagában normális keretek között nem baj, de ha sűrűn kell szellőztetni, és közel van az ablakhoz a ketrec, akkor lehet, hogy a terra jobb választás. 
Mivel a sünök többsége előszeretettel mászik fel a rácsra, ezért a huppanás veszélye egy magasabb ketrecnél fokozottabb, illetve előfordulhat, hogy az állat lába beakad a rácsok közé, és eltöri azt miközben leesik. Csak felfelé tudnak mászni, lefelé sajnos mindig zuhannak. Minél kisebb a rácsok közötti távolság, annál fokozottabb a lábtörés veszélye. (Megjegyzem nekünk van olyan ketrecünk, ami jó magas, és eddig sem a huppanástól sem beakadástól nem szenvedtek sérülést, de a magasságot egy plusz polccal mielőbb csökkentettük a biztonság kedvéért. Az pedig, hogy ilyen baleset még nem történt, nem jelenti azt, hogy nem is fordulhat elő soha, jobb félni mint megijedni.)
Az utolsó hátrány, amit megemlítenék az a zaj. Ez mind kifelé, mind befelé igaz. Nyilvánvaló, hogy egy nyitott térben a hang sokkal jobban terjed, így akármit csinálunk, a hangok jobban bejutnak a sünökhöz egy ketrec esetében, illetve amikor ők zajonganak, akkor azt mi is jobban halljuk. Ha alvás közben a fejünk mellett van a ketrec, valószínűleg annyira nem fogjuk díjazni, ha az állatka nekiáll a csörgős labdát pöckölgetni. Ami még a hanghatásokhoz tartozik, hogy a ketrec fémszerkezete nyitáskor/záráskor illetve amikor a sün rámászik, vagy nekiüt valamit, elég hangos. Biztosan mindenki hallott már olyat, amikor egy vaskorlátot megütnek, és zeng az egész. Na ez ugyan olyan, csak ketrec méretekben.  Ami még fontos, hogy a ketrec alja műanyag, ami annyiból rossz, hogy elég hangos, amikor a sün kaparászik, és a műanyagon húzza végig a körmét.



 Terrárium: Előnye, hogy sokkal „elszigeteltebb” a süni a környezettől, mint egy ketrec esetében, így mind az ő, mind a mi nyugalmunk sokkal nagyobb. Mivel a ketrecnél is megemlítettem a szagokat, ezért itt is muszáj a rend kedvéért, de azért azt fontosnak tartom kiemelni, hogy egy rendesen tartott süninek nincs szaga, azt hogy milyen szagokra gondolok ezen sorok írása közben, az a Gyakran Ismételt Kérdések (Gyik) között részletezve megtalálható (lesz hamarosan) a „Büdös-e a sün?” kérdés alatt (a gyors rövid válasz NEM ).
A zárt tér rengeteg előnnyel jár, amiket felsoroltam a ketrecnél hátránynak a nyitottságra vonatkozóan, az gyakorlatilag itt pozitívumként van jelen. Nem jön ki a szag, a hang sokkal kevésbé hallatszik ki, illetve a terrának ütött tárgyak is kisebb zajt okoznak, mint a ketrecnek ütődőké, bár azért az se kutya . Az üveg kaparászása önmagában szinte hangmentes, mivel ott nem kap bele a süni körme az anyagba, csak elcsúszik rajta.
Ami fontos, hogy a terráriumokon ugyan van szellőző, de a légáramlás mégsem olyan gyors, mint a ketrec esetében, így egy hidegebb környezetet is könnyebben viselnek el az állatkák benne. Ez értendő a ketrecnél emlegetett szellőztetésre, illetve arra az esetre, ha nem tudjuk biztosítani legalább a 20-21 fokot télen a szobában. Terrában valószínűleg így sem fognak annyira fázni.
Természetesen a terrárium sem csodaszer, ennek is vannak hátrányai. Hát lássuk mik is azok: Nehezebb mozgatni, általában egy azonos méretű ketrechez képest sokszoros a súlya. Mivel üvegből van, ezért sokkal sérülékenyebb, tehát takarításnál, mozgatásnál is jobban oda kell figyelni. Mivel nem szétszerelhető, csak az ajtaja kivehető (most arról a típusról beszélek, amit mi a sünökhöz használunk) ezért a takarítása kicsit macerásabb, mert kevésbé hozzáférhető.
Bár tapadókoronggal ellátott kiegészítők esetén egyáltalán nem jelent semmiféle hátrányt azok beszerelése, sajnos nem minden kiegészítőt lehet tapadókorongos változatban kapni, így ezt hátránynak írom, de azt hozzáteszem, hogy egy kis kreativitás, na és barkácsolás révén bármi megoldható. (Néhány tipp: kétoldalú ragasztó, tapadókorongos akasztó. Aki valamiért mégsem boldogul, az írjon bátran, segítek ha tudok ötletekkel, megoldásokkal, vagy amivel szükséges.). Még egy utolsó hátránya van a terrának, ami egyben az előnyeként is fel lett tüntetve az előbb, mégpedig a szellőzés. Ha megtörtént a baj, mondjuk kiborult a víz a macskaalomra, és a poshadtvíz szag átjárta a terrát, akkor bizony lassabban szellőzik ki a takarítás után, mint a ketrec. Ha gyorsabban akarunk szellőztetni, akkor azt az ajtók kivételével, vagy azok nyitva tartásával lehet elérni, ebben az esetben viszont oda kell figyelni, hogy a süni ne próbáljon meg ejtőernyő nélküli ugrást végrehajtani. Az sem jó, ha a földön van a terra, és szimplán jó kommandós módjára úgy kisomfordál a tudtunk nélkül, hogy csak onnan jövünk rá az esetre, hogy nem fogy az étel, amit a terrába pakolunk.
 
Amit érdemes figyelembe venni a választásnál:
Remélem a fent felsorolt előnyök és hátrányok kicsit segítettek a döntésben, de hogy ne érezd magad elveszettnek a sok információ között, a másik oldalról is megvilágítom a kérdést. Igyekszem olyan szempontokat felsorolni a következőkben, melyek a döntés meghozatalához fontosak lehetnek.
A legfontosabb kérdés, hogy hol fogod elhelyezni a sünit a lakáson belül. Ha ajtóhoz vagy ablakhoz közel, ahol főleg télen a hideg huzat gyakran érheti, akkor érdemesebb a terráriumot választani, mert az nagyobb védelmet nyújt ilyen szempontból. A fenti leírásban utaltam a szellőztetések számára is. Ha olyan helyen van, ahol közvetlen huzat ugyan nem éri, de mondjuk a cigarettázás miatt naponta tízszer kinyitod az ablakot huzamosabb időre, és ezzel jégveremmé változtatod a lakást, ami téged nem zavar, mert úgyis felfűtik hamar a radiátorok, akkor is érdemesebb a terrát választani.
Azt is figyelembe kell venni, hogy a sünök játékos állatok, és főleg ha tele is pakolod a birodalmát mindenféle szuper játékkal, kiegészítővel, akkor készülj rá, hogy éjszaka amikor kedvenced a legaktívabb, akkor bizony őt nem érdekli, hogy tudsz-e aludni tőle vagy sem. Így ha közel van az ágxadhoz, akkor a ketrec kevésbé jó választás, mint a terra. Ha műszaki cikk közelébe pakolod, akkor is a terra a jobb választás, lévén az ilyen termékek kevésbé szeretik a port, ami a ketrecből könnyebben kijut.
Ha csak úgy van helyed a lakásban, hogy a sünlakást időről időre odébb kell pakolni (mondjuk a kevésbé használt szekrény ajtaja előtt fér csak el, amit azért néha ki kell nyitni), akkor a ketrec jobbnak mondható. Viszont ha olyan helyre kell pakolni a lakó alkalmatosságot, ami egyedi méretű, mondjuk egy polc a szekrényen, ahová nem találsz megfelelő méretű ketrecet, akkor talán terrát hamarabb tudsz csináltatni egyedi méretre, mint ketrecet.
Ha még mindig elveszettnek érzed magad, akkor íme néhány segítő kérdés, melyeket érdemes feltenned magadnak, és mire megválaszolgatod őket, remélhetőleg kikristályosodik előtted, hogy milyen birodalmat érdemes biztosítanod a jövevénynek:
 
  • Hová teszed majd a terrát/ketrecet a lakáson belül?
  • Hol lesz a terra/ketrec a hálószobádhoz képest?
  • Mennyit kell majd mozgatnod a terrát/ketrecet?
  • Mennyire tudod biztosítani a süni nyugalmát ott, ahová a ketrec/terra kerül?
  • Van-e valamelyikkel kapcsolatosan előítéleted?
  • Valamelyik jobban tetszik-e mint a másik?
  • Árban melyik a megfelelőbb számodra?
  • Tudsz-e várni arra, hogy elkészüljön a terra, vagy azonnal kell ketrec a boltból?
  • Mennyire vagy tisztaságmániás? ( teljesen el akarod mosni kádban a sünlakot minden takarításnál, vagy megelégszel azzal, ha kilapátolod, esetleg vizes ronggyal kitörlöd? )






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 4
Heti: 4
Havi: 49
Össz.: 9 660

Látogatottság növelés
Oldal: Tartása
Sági - Süni Hobby Tenyészet - © 2008 - 2024 - sagi-suni.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »